2020.09.01 godz. 08:15 Warszawa, Mazowieckie

Kara za zerwanie umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie w żłobku Umowa ta jest na czas okreslony i zawiera zapis o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia. Nie ma zadnego zapisu o jakichkolwiek karach zwiazanych z tym ze nie wstawie sie do pracy a tym samym z niej zrezygnuje przed terminem. Czy mimo to pracodawca moze zadac jakoegos zadośćuczynienia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Wrz 2020 11:16

do postanowień nieuregulowanych w umowie, a w tym przypadku dot. to umowy zlecenia, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 746 paragraf 1 i 2 kodeksu cywilnego zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca (kodeksowe - przyjmujący zlecenie jak i dający zlecenie) mogą wypowiedzieć umowę zlecenia w każdym czasie. Jednak zarówno jedna jak i druga strona jest zobowiązana zgodnie z przepisami do naprawienia szkody, jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu