2020.08.12 godz. 21:27 Wrocław, Dolnośląskie

Czy otrzymam ekwiwalent za urlop

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem zatrudniona od 7 stycznia b.r. A od połowy lutego do teraz jestem na l4 czy należy mi się ekwiwalent za nie urlop? Mam umowę o pracę

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sie 2020 11:16

155(1) Kodeksu pracy ustawodawca wskazuje, że: w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. Niezdolność pracownika do pracy spowodowana chorobą nie wpływa negatywnie na uprawnienia takiego pracownika do urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie ponosi także negatywnych konsekwencji w postaci obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego czy też ustalenia proporcjonalnego wymiaru urlopu w razie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Czas takiej nieobecności, z punktu widzenia uprawnień do urlopu wypoczynkowego, jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy.