2022.05.23 godz. 19:34 Pszów, Śląskie

Jeżeli żona przestała mnie kochać to mogę zrobić rozwód z orzeczeniem o jej winie?

Wyjaśnienie sytuacji

Jeżeli żona przestała mnie kochać to mogę zrobić rozwód z orzeczeniem o jej winie? I co z majątkiem z którym w głownej mierze ja się przyczyniałem zarabiając pieniądze. Mam 2,5 roczne dziecko z tą kobietą i chciałbym sie dowiedzieć czy moge mieć prawo do tego aby dziecko było u mnie na stałe a żona by się z nim spotykała tylko w weekendy ponieważ mam lepsze warunki domowe? Żona ma stwierdzoną depresję z początkiem roku oraz się samoookaleczała.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2022 20:36

Dzień dobry. W mojej ocenie okoliczności, które Pan przedstawia nie wskazują w żaden sposób na winę Pana żony za rozpad pożycia małżeńskiego. Przebieg ewentualnego podziału majątku po rozwodzie zależy od tego czy posiadali Państwo wspólność czy rozdzielność majątkową. W przypadku wspólności, co do zasady, wszystko to co zgromadziliście w czasie trwania małżeństwa jest waszą współwłasnością i podlega podziałowi po jej ustaniu. Odnośnie miejsca zamieszkania dziecka, oczywiście istnieje taka możliwość, aczkolwiek Sąd weźmie pod uwagę wszelkie okoliczności związane z opieką. Pozdrawiam