2022.01.19 godz. 13:12 Łódź, Łódzkie

Kaucja, a brak wynajmu bez podspisania umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Jak prawnie wygląda sytuacja opisana poniżej? W sierpniu wynająłem mieszkanie osobie, która miała wpłacić kaucje by zarezerwować mieszkanie od września. Umówiliśmy się na podpisanie umowy we wrześniu. W dniu podpisania umowy Pan osobiście stwierdził, że rezygnuje i żąda zwrotu kaucji. Nie zwróciłem kaucji bo uznałem, że jestem stratny za cały miesiąc plus koszty nowego mojego miejsca zamieszkania, które przewyższają dwa razy kaucje. W mailu informowałem Pana, że kaucja jest rezerwacją i zwrotna jest po zakończeniu umowy. Pan miał na mailu umowę przed podpisaniem oraz inne warunki, kaucje wpłacił w 2 ratach blikiem na konto. Dzień przed podpisaniem umowy też nie mówił nic o rezygnacji przez telefon. W mailu padały sformułowania typu: ''Jest jakaś możliwość wpłaty chociaż części kaucji bym mógł mieć pewność, że mogę usunąć ogłoszenie o wynajmie?'' ''Tak jak się umawiałem z Pani tatą czekam do jutra do południa na 500 zł z kaucji by mieć pewność'' ''Tylko tak jak mówiłem by mieć pewność, że mieszkanie będzie wynajęte potrzebuje dzisiaj przelewu 500 zł za część kaucji, najlepiej Blikiem by dzisiaj było. Mam chętne dwie osoby, które czekają na odpowiedź z mojej strony, a póki nie mam od Państwa zadatku to nie mogę być niczego pewny.'' ''Tak, w tytule wpisać część kaucji za wynajem mieszkania przy ulicy ......... Jak dojdzie mogę wysłać pisemne potwierdzenia na maila otrzymania.'' ''Dzień dobry, Mam 500 zł z kaucji na koncie. Resztę proszę wpłacić tak jak się umawialiśmy do 3 września by była na koncie u mnie. 4-5 września przekazanie mieszkania i podpisanie umowy. A do 10 września opłata za czynsz najmu i czynsz do administracji za wrzesień. '' Jak wygląda sytuacja prawnie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Sty 2022 09:37

Dzień dobry, niestety, wydaje mi się, że może być problem z zatrzymaniem przez Pana wpłaconej kwoty. Przede wszystkim z tego powodu, że została ona określona jako kaucja, a nie zadatek (w takich przypadkach najlepiej pisać o kaucji pełniącej jednocześnie rolę zadatku). Chyba, że wykazałby Pan, że był to jednak zadatek (pojawia się to w jednej wiadomości, ale zadecyduje raczej tytuł przelewu).Co do kaucji, to warunki jej zwrotu określa ustawa o ochronie praw lokatorów (art. 6). Jeżeli zatem druga strona powoła się na te przepisy, to trudno będzie uzasadnić odmowę zwrotu kaucji. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)