2019.11.13 godz. 14:32 Wrocław, Dolnośląskie

Kiedy i jak nastepuje zapłata za grzywny po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam ogloszona upadlosc kons. od 03.2019.Syndyk ustalil wszystkich wierzycieli. Jednym z nich jest Sad-za niezapłacona grzywnę. Dostalem kilka dni temu pismo z sadu iz ta wierzytelnosc zostala zgloszona do post.upadl, jednak nie bedzie podlegac umorzeniu niezależnie od wyników postępowania upadłościowego, co więcej sąd wyznaczył posiedzenie gdzie przedmiotem bedzie wykonanie orzeczonej kary aresztu jesli nie wplacona zostanie ta grzywna do dnia posiedzenia. Skoro nie ma srodkow i syndyk zarzadza masą to kto, kiedy i jak ma to zaplacic? a moze nie teraz? z gory dziekuje :)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2019 09:32

Grzywny sądowe nalezą do kategorii trzeciej należności, które podlegają zaspokojeniu z funduszów masy upadłości (art. 342 ust. 1 pkt 3 Prawa upadłościowego). Przepis ten stosuje się także do upadłości konsumenckiej (art. 491(2) ust. 1 a contrario Prawa upadłościowego). Wobec tego, przy założeniu braku majątku, grzywna powinna być spłacona zgodnie z ustalonym planem spłaty (art. 491(14) ust.1 Prawa upadłościowego). Nie znam szczegółów sprawy, ale na podstawie wskazanego opisu zdaje się, że działanie sądu, który chce egzekwować grzywnę poza postępowaniem upadłościowym jest nieprawidłowe.