2022.10.12 godz. 16:46 Dęblin, Lubelskie

Kiedy i w jaki sposób może osoba cofnąć darowiznę?

Wyjaśnienie sytuacji

Spadek po ojcu dostali 6 dzieci oraz żona , część działki miała babcia w raz z dożywociem . W listopadzie 2021r każdy z nich dał w darowiznie działkę na rzecz mojego narzeczonego . Jedna z sióstr teraz twierdzi że dostała nie wdzięczność od swojego brata oraz jego partnerki . Oraz twierdzi że nie dotrzymuje słowa bo umowa była że 2 najmłodszego rodzeństwa dostanie dach na głowa Podczas oddawania darowizny nie wspominieli nic czego żądają. Czy może siostra zabrać tą darowizne jak to wygląda dalej ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2022 13:24

Odwołanie darowizny możliwe jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przesłnką odwołania jest rażąca niewdzięczność obdarowanego (przykładowo działanie niezgodne z prawem, odmowa pomocy w potrzebie itp.) Darowizna może być odwołana w terminie 1 roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności