2020.03.25 godz. 18:01 Zielona Góra, Lubuskie

kiedy mogę zwolnic pracownika dyscyplinarnie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie mam pracownika na L4 który nęka mnie smsami że naślę na mnie sanepid i inspekcje pracy za warunki w których pracuje, ponadto rozesłał sms po klientach mojego sklepu że w sklepie są myte wędliny i zmieniane daty przydatności do spożycia w produktach spożywczych ... oczywiście jest to nie prawdą ! Czy mogę takiego pracownika zwolnić dyscyplinarnie ???

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Mar 2020 19:35

Dzień dobry, mimo L4 możliwe jest zwolnienie pracownika dyscyplinarnie (art. 52 k.p.), ponieważ takiego pracownika nie chroni art. 41 k.p., który odnosi się do wypowiedzenia umowy o pracę. Tak przyjął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 26.03.2008 r. (I PK 291/07). Proszę pamiętać, że może ono nastąpić w ciągu 1 miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej zwolnienie i obowiązku zasięgnięcia opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, jeśli taka jest, a także podania przyczyny zwolnienia z pouczeniem o prawie odwołania do sądu (na piśmie). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)