2023.11.20 godz. 15:39 Pszczyna, Śląskie

Kiedy następuje przedawnienie długu po działalności?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Kilka lat temu prowadziłam działalność gospodarczą. Z powodu problemów finansowych musiałam ją zamknąć niestety pozostały zobowiązania. Większość z nich została spłacona a myślałam nawet że wszystkie,jednak kilka dni temu okazało się że mam zajęte konto w banku z powodu niespłacenia jednej firmy. Nie chciałam unikać długiu myślałam że wszystko już spłaciłam a nagle po 10 latach komornik i zajęcie konta. Zastanawiam się tylko czy ta sprawa nie może być już przedawniona bo po kontakcie z komornikiem dowiedziałam się że w 2018 roku inny komornik tą sprawę umorzył. Proszę o odpowiedz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 10:22

Obecnie komornik powinien odmówić wszczęcia egzekucji, jeżeli należność jest przedawniona. Skoro jest zajęcie, prawdopodobnie nie ma więc przedawnienia w Pani sprawie. Zobowiązania przedawniają się w różnym terminie, należności z dział. gosp. z terminem 3 lat, ale np. z umowy sprzedaży 2 lata. Przerwanie biegu przedawnienia następuje np. przez wszczęcie kolejnej egzekucji po jej umorzeniu np. z powodu bezskuteczności. Wówczas termin przedawnienia biegnie na nowo. Jeżeli wierzyciel pilnuje przerywania terminu przedawnienia, może ponawiać egzekucje w zasadzie bez ograniczenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)