2021.11.18 godz. 23:30 Zielona Góra, Lubuskie

Kiedy policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy na podstawie art. 135 1a. W jakich sytuacjach? Bo przepis jest nieścisły, albo zbyt ścisły i doszło do nadużycia

Wyjaśnienie sytuacji

Zostało mi odebrane prawo jazdy na podstawie art. 135 1a. kodeksu o ruchu drogowym, zostałem zatrzymany w momencie kiedy nie kierowałem pojazdem, samochód był zgaszony, kluczyk nie był w pozycji zapłonu, jedynie pijani świadkowie (to oni wezwali policję) zeznali, że podobno kierowałem, to wszystko miało miejsce na posesji prywatnej, na nieogrodzonym podjeździe z dostępem do drogi gruntowej. Czy policjanci mieli prawo zatrzymać mi prawo jazdy? Przepis mówi o kierującym pojazdem, a ja nie byłem kierującym pojazdem, a na kwitku nie ma nawet daty zwrócenia plastiku. Czy doszło do naużycia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Bystrzejewski

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lis 2021 17:07

Witam, Podstawą zatrzymania prawa jazdy w Pana sytuacji jest uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. To zawsze jest indywidualna ocena policjantów czy takie podejrzenie zachodzi. Jeżeli nie zgadza się Pan z zatrzymaniem prawa jazdy może Pan pisać wniosek o jego elektroniczny zwrot. Dodatkowo na przesłuchaniu na policji, które najpewniej nastąpi, będzie mógł Pan przedstawić całą sytuację. Pozdrawiam