2024.09.08 godz. 21:13 Warszawka, Śląskie

Ktoś mnie straszy

Wyjaśnienie sytuacji

Kiedyś byłem bardzo samotny więc zacząłem się spotykać z dużo starsza kobietą. Ona chciała żebym spędzał z nią czas a za to dawała mi pieniądze. Pojechaliśmy w różne miejsca bo mówiła że mąż nie jest dla niej dobry. Ja nie chciałem się spotykać ale z uwagi na to, że rodzice byli dla mnie bardzo złymi ludźmi byłem psychicznie podłamany i nie mogłem iść do pracy więc godziłem się na spotkania bo potrzebowałem pieniędzy. Teraz ta kobieta chce żebym jej oddał pieniadze ale przecież ona dawała mi dobrowolnie, a ja nic nie podpisywałem że mam oddać czy coś takiego. Mam się bać czy zignorować ją

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2024 13:25

Dzień dobry, zdarzają się takie sprawy o bezpodstawne wzbogacenie po zakończeniu związku, jednak jeśli były to darowizny, to nie ma podstawy do zwrotu. Są też inne środki obrony w tego typusprawie cywilnej jak sprzeczność żądania z zasadami współżycia społecznego. Zależy jak zakwalifkować te przekazywane kwoty. Zasadniczo póki nie będzie z jej strony wezwania do zapłaty w wskazanym terminem (od tego momentu potencjalnie może naliczać odsetki ustawowe za opóźnienie - warto wtedy odpowiedzieć) czy też pozwu, można wskazywać, że nie ma podstawy prawnej do zwrotu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec