2019.08.22 godz. 22:23 Kobierzyce, Dolnośląskie

kłamliwa sugestia wnioskodawcy w sądzie rodzinnym w celu osiągnięcia korzyści procesowych

Wyjaśnienie sytuacji

Córka pełniąc pieczę zastępczą nad moją wnuczką w celu uniemożliwienia mi kontaktów z dzieckiem zasugerowała we wniosku "podejrzenie" o molestowanie seksualne dziecka, co skończyło się zawieszeniem mi kontaktów. W uzasadnieniu postanowienia Sądu owo "podejrzenie" nie było podstawą zawieszenia. Zamierzeniem córki było ukrycie swoich zaniedbań higienicznych dziewczynki, w wyniku czego doprowadziła do przewlekłego, ropnego zapalenia pochwy ( wnuczka ma 4 lata) stwierdzonego przez lekarza do którego dziecko zaprowadziłem. Z jakiego artykułu KK córka powinna odpowiedzieć karnie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sie 2019 10:57

Za twierdzenia w pismach procesowych nie grozi odpowiedzialność karna. Jeśli twierdzenia potwierdzono w formie zeznań przed sądem, to można rozważyć kwalifikację z art. 233 kk (składanie fałszywych zeznań). Wymagałoby to jednak oceny, co było zadeklarowaną przez sąd w uzasadnieniu postanowienia przyczyną zawieszenia kontaktów. W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)