2022.11.15 godz. 10:14 Siedlce, Mazowieckie

Komornik sądowy nie chce usunąć wpisu do ksiąg wieczystych.

Wyjaśnienie sytuacji

W sierpniu dostałem pismo od komornika że moja żona ma zadłużenie w swojej firmie , i że zostaje zajęta nasza wspólna nieruchomość ( dom) i będzie podjęta egzekucja z tej nieruchomośći . W ciągu 3 dni złozyłem komornikowi sprzeciw , ponieważ nic nie wiedziałem o długach żony i nie podpisywałem żadnych dokumentów firmowych faktur itp. , komornik przyjął go i powiedział że wpis w księgach zostanie usunięty , wczoraj dostałem pismo z ksiąg wieczystych że wykreślono wzmiankę a dokonano wpisu. Komornik teraz mówi że nic nie musi usuwać w księgach więczystych .Jak z tym jest co mam robić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2022 08:24

Dzień dobry, zgodnie z art. 923(1) § 2 k.p.c., jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości. W związku z powyższym, w przypadku, gdy wierzyciel nie wystąpił z takim wnioskiem, to egzekucja powinna zostać umorzona (a jeżeli wystąpił, to będzie kontynuowana).Co do komornika, który bezzasadnie odmawia umorzenia egzekucji, należałoby złożyć na niego skargę do sądu.Pozdrawiam