2022.01.10 godz. 14:12 Starogard Gdański, Pomorskie

Komornik zajął pieniądze współwłaściciela konta bankowego

Wyjaśnienie sytuacji

Kilka dni temu osoba z którą mam wspólne konto bankowe zrobiła przelew na 11 tys zł w celu spłacenia kredytu. 2950 zł zostało zablokowane ze względu na to że mam komornika i zajął moje konto. W tytule przelewu było jego imię i nazwisko oraz na co jest ten przelew. Komornik nie chce zwolnić kwoty mimo wielu telefonów wykonanych do banku i komornika. Co mogę zrobić w takiej sytuacji. Proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Sty 2022 14:39

Dzień dobry, niestety, komornik ma prawo zająć także środki znajdujące się na rachunku wspólnym. Jeżeli jest to rachunek inny niż małżeński, to komornik powinien ustalić wysokość udziału dłużnika w zajętym rachunku (zazwyczaj będzie ona wynosiła 1/2). Następnie, połowa środków powinna zostać zwolniona, a pozostała część zajęta, ale z uwzględnieniem kwoty wolnej (2257, 50 zł miesięcznie) w odniesieniu do rachunku ROR. W przypadku, gdy wygląda to inaczej, należałoby rozważyć reklamację do banku lub skargę na czynności komornika. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)