2022.04.19 godz. 23:17 Gromnik, Małopolskie

Komu w poniższej sytuacji należy się zachowek.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Sprawa dotyczy moich sąsiadów. Zofia miała męża, przed ślubem otrzymała w darowiźnie od rodziców działkę. Zmarła(w chwili śmierci pozostał mąż, rodzice i brat z siostrą). Nie pozostawiła testamentu.Uważam, że w danej sytuacji jej majątek (działkę) dziedziczyli mąż (1/2) i rodzice (matka 1/4 i ojciec 1/4). Nie przeprowadzono jednak żadnej sprawy sądowej, ani nie uregulowano tego w żaden sposób. Następnie zmarli rodzice. I czy w takim przypadku zachowek, który przysługiwał rodzicom przechodzi na brata i siostrę? Czy sprawę komplikuje brak uregulowania spadku po śmierci Zofii?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Cze 2022 21:28

Rodzicom nie przysługiwał żaden zachowek a udział spadkowy. Ten zaś dziedziczą ich dzieci. Sprawa wymaga kompleksowego uregulowania spraw spadkowych.