2020.11.03 godz. 20:35 Warszawa, Śląskie

Kontakty ojca z dzieckiem, 500+, 2dni opieki nad dzieckiem,

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Kontakty ojca z dzieckiem są ustalone za pomocą porozumienia rodzicielskiego, sąd ustalił miejsce pobytu dziecka przy matce. Oboje mamy pełna władze rodzicielska. Alimenty są przyznane matce dziecka. Ojciec domaga się połowy 500+ , czy jest to zasadne? Ojciec domaga się by jemu przysługiwały 2 dodatkowe dni opieki nad dzieckiem (art.188) Dziecko okres izolacji i kwarantanny sanepidowskiej spędził u matki, kontakty z ojcem były codzienne online lub osobiste . Ojciec chce by dziecko tyle samo dni teraz spędziło u niego, mimo braku chęci dziecka.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2020 21:02

Dzień dobry, pieniądze z programu 500+ przysługują rodzicowi, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Skoro miejsce pobytu dziecka jest przy Pani to nie ma Pani obowiązku "dzielić się" z ojcem dziecka otrzymanym świadczeniem. Jeżeli kontakty zostały określone w porozumieniu rodzicielskim to ich zmiana wymaga Pani zgody lub zmiany orzeczenia sądu.