2020.07.07 godz. 17:06 Katowice, Śląskie

Kradzież-na jaka karę mogę oczekiwać ? Jak przebiega taki proces?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Zostałam dzisiaj przyłapana na kradzieży ubrań w wysokości 150 zł. Policja nie dała mandatu lecz skierowała sprawę do sądu o wykroczenie i ukaranie. Ekspedientka sklepu powiedziała, że byłam w tym sklepie wcześniej i przypuszcza, że również dopuściłam się kradzieży, przyznam się do tego lecz nie zostałam wtedy przyłapana. Czego mogę teraz oczekiwać ? Czy wezmą te dwie sprawy czy tylko tą dzisiejsza ? Jaką karą mogę zostać ukarana ? Jestem samotną matką oraz bezrobotną. Czy mogę pójść do więzienia ? Proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 18:04

Szanowna Pani, zwykła kradzież do wartości 500 zł to wykroczenie z art. 119 § 1 k.w. za którą grozi kara aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny i możliwe, że skończy się na tej ostatniej odnośnie obu przypadków skoro się Pani przyznała. Możliwe jest też potraktowanie obu przypadków jako czyn ciągły i wtedy w przypadku przekroczenia łącznej wartości 500 zł będzie to już przestępstwo z art. 278 k.k. z karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat, ale w praktyce marne szanse żeby dostała Pani taką karę "na sztywno" - raczej w zawieszeniu lub nawet warunkowe zawieszenie postępowania. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)