2022.05.18 godz. 10:37 Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

KRO Art. 101. § 3 Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Darowałem małoletnim dzieciom dom, który zakupiłem parę lat wcześniej. Po 20 latach rozchodzimy się z matką dzieci, na drodze przyjacielskiej. Zależy nam na dobru dzieci. Mamy spisane porozumienia dotyczące podziału majątku zgromadzonego przez te wszystkie lata. Czy występując do sądu z wnioskiem o sprzedaż przedmiotowej nieruchomości mogę wnioskować o późniejsze: a) nabycie oddzielnych nieruchomości dla matki i ojca we własnym imieniu, b) nabycie nieruchomości w imieniu dzieci z możliwością wpisania służebności do KW. Czy mogę złożyć jeden wniosek? Z góry dziękuje Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Maj 2022 19:40

A- NIE, B-TAk, ale raczej sąd na służebność się nie zgodzi. zgodę na sprzedaż majątku dzieci trzeba dobrze uargumentować. Sądy takiej zgody udzielają bardzo niechętnie..