2023.05.04 godz. 11:24 Kielce, Świętokrzyskie

Kto dziedziczy mieszkanie po babci(dziadek zmarł dawno) jeśli babcia przepisała za życia na córkę a córka nie dożyła otwarcia spadku? Córka ma 4 dzieci.

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkanie było przepisane u notariusza, jest akt notarialny z tzw. dożywotką. Kto teraz ma się opiekować babcią i ją utrzymywać? Kto dziedziczy pieniądze po babci jeśli miały być podzielone po równo między syna i córkę a córka babci umarła pierwsza? Kto dziedziczy część przypadającą córce?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Maj 2023 13:04

Dzień dobry, skoro mieszkanie było przepisane na córkę - dziedziczą je spadkobiercy "córki" tj jej dzieci, na nich spoczywa obowiązek opieki nad babcią. Co do środków finansowych dziedziczą je w 1/2 syn a w 1/2 spadkobiercy córki. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)