2020.06.15 godz. 21:11 Płock, Mazowieckie

Kto jest uprawniony do spadku lub zachówku

Wyjaśnienie sytuacji

Babcia przekazała darowizną pół domu mi, a pół domu swojemu synowi (mojemu wujowi). Wuj jest bezdzietny i nie miał żony. Posiada dwoje rodzeństwa (mojego ojca i siostrę). Czy ciotka (siostra wuja) ma prawo domagać się ode mnie części spadku lub zachowku jeśli wuj po swojej śmierci wszystko przekazał mi testamentem notarialnym. Jeśli tak to w jakiej części. Dodam tylko że mój ojciec (brat wuja) ma jeszcze jednego syna a ciotka też jednego syna. Co jeśli wuj przekaże mi swoją część darowizną za życia? Czy i w jakich okolicznościach ciotka będzie mogła się czegoś ode mnie domagać?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Cze 2020 22:23

Czy to w przypadku testamentu czy darowizny ciotka nie będzie miała prawa domagać się od Pani czegokolwiek po bracie w przypadku jego śmierci. Zachowek przysługuje wyłącznie dzieciom, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku.