2020.11.14 godz. 13:35 Zamość, Lubelskie

Kto ma prawo do działki jeśli nikt nie posiada aktu notarialnego? W jaki sposób można przepisać nieruchomość?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Wraz z żoną chcielibyśmy uporządkować kwestie działki na której obecnie mieszkamy,w celu budowy nowego domu. Mianowicie wg księgi wieczystej właścicielami są zmarli dziadkowie mojej żony. Dzieci zmarłych dziadków (ciotka i stryj) opłacają podatek od tej nieruchomości,jak również moja żona płaci ten podatek(po zmarłym ojcu) Ciotka i stryj są gotowi oddać nam to w akcie darowizny. Moje pytanie brzmi; co możemy zrobić aby otrzymać prawo do tej nieruchomości i od czego zacząć.? Dodam że żona mieszka tam od ponad 20 lat. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2020 22:32

Bez uporządkowania spraw spadkowych nie da się uporządkować jej stanu prawnego. Trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe po dziadkach, a następnie po ojcu Pana żony bo rozumiem , że ciotka, stryj i ojciec Pana żony to rodzeństwo. Następnie po uzyskaniu postanowienia sądu lub poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza należy dokonać działu spadku w którym ciotka i stryj przekażą swoje udziały w spadku/nieruchomości na rzecz Pana żony bez obowiązku spłaty.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)