2021.03.29 godz. 10:23 Katowice, Śląskie

Kto ma większe prawo do lokalu mieszkalnego? Wraz z byłą dziewczyną jesteśmy współwłaścicielami 50/50 spółdzielcze-własnościowe prawo do lokalu wraz z hipoteką.

Wyjaśnienie sytuacji

Postanowiliśmy o rozejściu się lecz pozostała kwestia własności mieszkania oraz ciążącego na nim kredytu hipotetycznego. Ja nie mam zamiaru w obecnych czasach sprzedawać tego mieszkania i podzielić się kwotą z jego sprzedaży bo uważam że byłbym stratny finansowo. Na moją propozycję by jedna z stron spłaciła drugą, czyli wkład własny w mieszkanie + 50% spłaconych rat kredytu a następnie przepisała kredyt na jedną osobę u notariusza, była dziewczyna na chwilę obecną nie przystała i zdecydowana jest pójść do Sądu. To ja wyłożyłem pieniądze na wkład własny w momencie zaciągnięcia kredytu (20000zł)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Mar 2021 13:19

Dzień dobry! Proponuję rozpocząć działania niejako "od końca" i zwrócić się do banku z zapytaniem czy wyrazi zgodę na zamianę 2 kredytobiorców na jednego (wiele tutaj zależy od zdolności kredytowej każdego z zainteresowanych). Proszę też sprawdzić jak uregulowana została umowa nabycia SPdL, w szczególności czy wskazano tam, że pieniądze na wkład własny pochodzą z Pańskich środków oraz kto ponosił koszty spłaty kredytu. Czy dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, jeśli tak to kto jest wpisany jako właściciel?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)