2022.10.25 godz. 09:43 Poznań, Wielkopolskie

Kto może podpisać umowę o pracę dla Prezesa

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Prezes w spółce z o.o. chce się zatrudnić na umowę o pracę, jest jedynym wspólnikiem. Kto moze z nim podpisac umowe o prace? Czy moze to być Prokurent (samoistna prokuła) i wtedy umowa o prace jest pomiedzy społką X a Prezesem a umowę podpisuje Prokurent i osoba zatrudniana czyli Prezes? Czy to takiej umowy potrzebna jest jakas uchwala bądz umowa spółki, która okresla kto moze taką umowę podpisac?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2022 11:49

W świetle obecnego stanowiska sądów prezes zarządu spółki który jest jednocześnie jedynym wspólnikiem spółki nie może wykonywać obowiązków związanych z zarządzaniem spółka na podstawie umowy o pracę. Podyktowane jest to definicją stosunku pracy zawartą w kodeksie pracy.W takim przypadku brak byłoby w takim stosunku pracy cechy podporządkowania pracownika w procesie świadczenia pracy. W zasadzie pracownik wówczas podlegałby "samemu sobie" co jest niedopuszczalne. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby prezes zarządu wykonywał swoje obowiązki na podstawie