2023.01.24 godz. 13:16 Wyry, Śląskie

Który wskaźnik wzrostu cen Gus zastosować przy waloryzacji czynszu. Wskaźnik średnioroczny, czy wsk. miesięczny grudzień do grudnia? W umowie nie był wskazany.

Wyjaśnienie sytuacji

W umowie najmu za lokale z roku 2014 znajduje się punkt dot. rewaloryzacji: §5 pkt. 12 "Stawka czynszu będzie rewaloryzowana i ulegnie zmianie od 1 stycznia następującego roku i zostanie podniesiona o wskaźnik inflacji za rok poprzedzający ogłoszony przez GUS" W przeszłości stawka czynszowa była rewaloryzowana wskaźnikami: -za lata 2014- 2018 nie były rewaloryzowane. -za rok 2019 wskaźnikiem 3,9% (dziwny ) -za rok 2020 wskaźnikiem 3,4% ( wskaźnik średnioroczny ) -za rok 2021 wskaźnikiem 8,6% (wskaźnik grudzień-grudzień) -za rok 2022 Wynajmujący chce 16,6% (wskaźnik grudzień-grudzień)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2023 13:01

W razie sporu decydujący jest zgodny zamiar stron (art. 65 k.c.). Skoro z roku na rok były de facto stosowane różne wskaźniki, a umowa nie precyzuje wskaźnika, to trudno rozstrzygnąć, na co strony w sumie się umówiły. W mojej ocenie zapis wskazuje na stosowanie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-sredniorocznego-wskaznika-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-ogolem-w-2022-r-,50,10.html), ale tak jak wskazałem, decydujące znaczenie ma zgodny zamiar stron