2023.08.21 godz. 16:43 Opole, Opolskie

Kupujący samochodu od osoby prywatnej próbuje wymusić zwrot kosztów naprawy za usterkę eksploatacyjną.

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa tyczy sprzedaży samochodu od osoby prywatnej. Kilka dni temu sprzedający sprzedał swój prywatny samochód przez portal ogłoszeniowy, znalazł się potencjalny kupiec, przyjechał na oględziny, auto mu odpowiadało, przejechał się oczywiście, sprawdził co chciał. Kupujący poinformował go o wszystkich ewentualnych naprawach do wykonania w samochodzie. Kupujący zgodził się po ustaleniu ceny na zakup auta i umowa została podpisana. Na umowie był podpunkt, że sprzedający poinformował o stanie technicznym i kupujący nie zgłasza zastrzeżeń. Po 3/4 dniach wymaga zwrotu twierdząc, że była wada ukryta

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Sie 2023 17:40

Dzień dobry, czy wszystkie usterki zostały wpisane w umowę? czy w trakcie przekazywania informacji byli obecni świadkowie? Jeżeli pojazd miał wadę ukrytą to faktycznie będzie przysługiwał zwrot kosztów. Należy jednak dokładnie ustalić stan faktyczny bo nie w każdej sytuacji przysługuje kupującemu roszczenie.