2022.03.03 godz. 13:22 Gdańsk, Pomorskie

Kwestia pieniędzy na utrzymanie na studiach od rodziców, z którymi nie chcę utrzymywać kontaktu - prośba o poradę prawną.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jako osoba, która ma 22 lata (23 w maju) należy mi się pomoc finansowa od rodziców? Czy prawo wesprze taką potrzebę? Rodzice nie mają problemów finansowych, są lekarzami i do tej pory udzielali mi pomocy finansowej. Jednak, nie chcąc wchodzić w szczegóły, nie jest to pomoc bezinteresowna. Utrzymuję z nimi relację tylko ze względów finansowych i czuję się w związku z tym manipulowana. Zdecydowałam ze chcę tym roku rozpocząć nowe studia- jest to coś, na czym mi zależy. Będą mi potrzebne środki na utrzymanie i chciałabym mieć gwarancję, że je otrzymam niezależnie od relacji z rodzicami.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jolanta Kaczykowska-Stubba

Gdynia, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2022 10:24

Dzień dobry, przepisy nie przewidują górnej granicy wieku w razie wystąpienia z żądaniem alimentacyjnym. Zgodnie z przepisem art. 133 § 1 k.r.o. rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania. Należy przy tym uwzględnić także art. 134 § 3 k.r.o.(możliwość uchylenia się przez rodziców od świadczeń alimentacyjnych) W celu uzyskania alimentów konieczne jest wystąpienie z powództwem przeciwko rodzicom do sądu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)