2023.07.07 godz. 16:21 Katowice, Śląskie

Kwestia zadatku w procesie transakcji kupna-sprzedazy nieruchomosci

Wyjaśnienie sytuacji

Wplacilismy osobie prywatnej zadatek na kupno nieruchomosci w wysokosci 29.000 zlotych. Cena nieruchomosci to 290.000zl. W umowie przedwstepnej ujeto, ze powierzchnia domu wynosci 50m2. Jako, ze zlozylismy wniosek o kredyt hipoteczny, rzeczoznawca zrobil wymiary domu i okazalo sie, ze powierzchnia mieszkalna domu to 47,77m2. Wg banku cena nieruchomosci jest wieksza niz jej wartosc. Dom posiada 2 pokoje, kuchnie, lazienke. Jest polozony blisko ulicy glownej. Czy w wypadku innej wartosci powierzchni wpisanej w umowie od wartosci zmierzonej przez rzeczoznawce mozemy ubiegac sie o zwrot zadatku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2023 19:11

W zależności od okoliczności umownych, wpisu w KW oraz wzajemnych uzgodnień istnieje możliwość odstąpienia od umowy przedwtępnej na skutek błędu i żądania zwrotu wpłaconego zadatku. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl