2024.01.24 godz. 10:37 Warszawa, Mazowieckie

L4 w firmie na etat, a prowadzenie własnej jdg.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pewien dylemat czy będąc na L4 w firmie gdzie pracuję na etat mogę prowadzić własną firmę? Nie mam w tej mojej firmie zbyt wiele pracy i w niej mogłabym jeszcze spokojnie popracować. Nie wiem czy prawnie i wobec ZUSu to ok? Moja firma jest nieustannie odwieszana i zawieszana, ponieważ jak mam zlecenia to odwieszam, a na "martwy" sezon zawieszam, stąd też nie mam ciągłości 3 miesięcy ostatnio w jej działaniu i wiem, że nie przysługują mi żadne świadczenia z ZUS w związku z moją działalnością. Czy w związku z tym mogę wykonywać zlecenia w mojej firmie, czy niestety nie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2024 09:10

ZUS może podważyć L4 i żądać zwrotu chorobowego jeśli będzie mieć informacje o prowadzeniu jdg podczas L4 i otrzymywania za jego czas chorobowego
Tak Nie

Radca prawny

Magdalena Jurkowska

Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2024 11:17

Przebywając na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy, brak jest możliwości prowadzenia w tym samym czasie innej działalności zarobkowej (czy to w formie innej umowy o pracę/zlecenia, czy w formie własnej działalności gospodarczej). W przeciwnym razie ZUS może podważyć zasadność zwolnienia i żądać zwrotu wypłaconego świadczenia chorobowego.