2020.08.23 godz. 11:24 Wrocław, Dolnośląskie

Majątek nabyty przed ślubem po śmierci taty w spadku dla córki czy dla żony?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mój tato wykupił mieszkanie komunalne w 2019 roku. W 2020 roku bierze ślub. Czy gdyby nie daj Boże kiedyś by odszedł z tego świata (a mieszkanie wciąż jest na niego a ja jestem zameldowana) czy mieszkanie przysługuje mi jako córce w spadku czy jego przyszła żona będzie miała jakieś prawa do mieszkania lub czy będzie mogła żądać ode mnie jakiś pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2020 11:39

Dzień dobry, w przypadku dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek oraz dzieci w częściach równych (jednak małżonek minimum 1/4), także z majątku osobistego, który wchodzi w skład spadku. Zakładam, że mieszkanie przedstawia największą wartość w przypadku ewentualnego spadku, więc będziecie musieli Państwo ustalić kto przejmie nieruchomość ze spłatą drugiej strony lub zdecydować się na współwłasność. Dodam, że meldunek nie ma w zasadzie znaczenia, ale jeśli Pani tam mieszka to większa szansa, że Sąd przyznałby Pani mieszkanie w postępowaniu działowym. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)