2023.07.19 godz. 10:17 Poznań, Wielkopolskie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Małżonka złożyła pozew rozwodowy, mamy wspólny kredyt na dom w obecnej sytuacji mam nakaz sądowy na opuszczenie domu Chcę zapytać co z ratami na dom bo małżonka opłaca tzw. swoją połowę kredytu [kredyt jest na jej koncie osobistym ] Co w przypadku deklaracji małżonki co do spłaty mej osoby a faktycznie jak nie będzie mogła spłacić Pozdrawiam Grzegorz

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lip 2023 10:27

Nawet w przypadku podziału majątku wspólnego - kredyt hipoteczny pozostaje "niepodzielony" z uwagi na fakt, że sąd nie dzieli pasywów, a jedynie aktywa. Dlatego nawet w przypadku przyznania całej nieruchomości żonie, oboje będziecie Państwo solidarnie zobowiązani do spłaty kredytu. W sparwie zastanawiający jest ów "nakaz opuszczenia domu" - rozumiem, że w drodze zabezpieczenia. Zapraszam do kontaktu w sprawie rozwodu: slawomir.suski@adwokatura.pl