2023.01.27 godz. 21:51 Warszawa, Mazowieckie

Mam 16 lat i zostałam wezwana jako świadek wandalizmu. Po dotarciu zaczęli się dopytywać o narkotyki i grupy przestępcze

Wyjaśnienie sytuacji

W wigilie razem ze znajomymi spożywaliśmy alkohol w miejscu publicznym i jeden z nas napisał wtedy cos na ścianie na kamerach (które później jak się okazało nagrywają dźwięk). Po miesiącu przyszło części z nas wezwania jako świadkowie w tej sprawie(ponieważ nie potrafili zidentyfikować resztę świadków zdarzenia jak i samego sprawcę). Na samym przesłuchaniu pytań dotyczących wezwania było mało, większość dotyczyła rozmów które zostały nagrane(tzn.narkotyki,grupy przestępcze).Część z nas dostała sprawy w sądzie o demoralizację oraz kuratorów. Czy takie kamery są legalne? Czy mogą tych nagrań użyć przy oskarżeniu innych osób ? Czy mogą mnie przesłuchiwać jako świadka w sprawie nie związanej na wezwaniu ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2023 11:08

Tak, nagranie z kamer może służyć jako dowód w sprawie. Co do samego przesłuchania - może być poruszonych wiele wątków, natomiast powinna być Pani pouczona o prawie odmowy składania zeznań na pytania, które mogłyby Panią narazić na odpowiedzialność karną. Niezależnie od tego, odpowiadając na pytanie - tak, mogły paść pytania nie związane ze sprawą główną.