2024.08.20 godz. 09:09 Lublin, Lubelskie

Czy mogę pracować dostając alimenty?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 18 lat i chciałam zatrudnić się na niepełny etat w McDonaldzie. Żyje w domu rodzinnym razem z matka oraz trojgiem rodzeństwa(jedno jeszcze nienarodzone), matka zarabia 2400zl na rękę, staramy się o alimenty na mnie i na moja siostrę w wysokości 1200zl, alimenty na mojego brata wynoszą 600zl. Czy w takiej sytuacji mogę zatrudnić się w pracy, czy grozi to utrata alimentów?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2024 11:22

Dzień dobry, wykonywanie pracy zarobkowej przez osobę uprawnioną do alimentów nie powoduje, że obowiązek alimentacyjny wygasa, więc może Pani pracować. Jednocześnie z drugiej strony może to mieć wpływ na ocenę Sądu co do wysokości tychże alimentów, zależy jak u Państwa konkretnie kształtują się wydatki i jakie są możliwości dochodowe ojca. Zasadniczo Sąd wyznacza wysokość alimentów według uzasadnionych potrzeb osoby uprawnionej oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego. Pozdrawiam, adw. Michał Filec