2024.01.25 godz. 19:47 Katowice, Śląskie

Czy mogę ubiegać się o alimenty?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 22lata. Bardzo chciałabym iść na studia, jednak pomimo pracy ciężko jest się utrzymać. Moja mama zmarła. Mój tata jest bardzo ciężkim człowiekiem. Uciekłam z domu mając 18lat. Tata stosował przemoc psychiczna, czasem fizyczną. Policja nic z tym nie zrobiła. Mam z ojcem chłodne relacje, ale utrzymuje je ze względu na moje młodsze rodzeństwo. Czy mogę się ubiegać o alimenty na naukę od ojca? Dodam, ze sam ma problemy finansowe i pobiera dużo zaświadczeń od GOPSu. Ja dalej jestem zameldowana w domu ponieważ po śmierci mamy dostałam część w spadku. Renta po śmierci mamy to 300zl.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2024 03:40

Jeśli będzie Pani studiować i pracować, a zarobki nie starcza na utrzymanie to tak, jeśli nie uczy się Pani a pracuje to może być bardzo trudno. Dorosłemu dziecku niepracującemu alimenty przysługiwać będą jeśli jest niepełnosprawne, czy ma jakaś ciężka chorobę.

Zmodyfikowano dnia: 26 Sty 2024 03:41