2021.09.15 godz. 23:02 Poznań, Wielkopolskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Mam corke z bylym partnerem. Corka ma moje nazwisko, i oficjalnie nie jest uznana przez ojca (on nie chcial, bo ma rodzine) Gdy do 5 roku zycia mieszkalysmy w Polsce, pomagal. Od momentu wyjazdu za granice nie prosilam go o zadna pomoc finansowa dla dziecka (on ma dobrze prosperujaca firme). Teraz jak corka ma prawie 12 lat, wydatki znacznie wzrosly. Z jej ojcem nie moge sie dogadac odnosnie dobrowolnej pomocy finansowej. Chce podac go na alimenty.Jak dlugo trzeba czekac na uznanie alimentow? Na ile lat wstecz moge sie starac? Czy moge wyslac najpierw list poprzedzajacy od prawnika? Dziekuje

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Wrz 2021 09:28

Czas trwania postępowania w przedmiocie zasądzenia alimentów zależy od właściwości sądu, do jakiego należy złożyć pozew, nie da się tego z góry przewidzieć. Może się Pani starać o alimenty 3 lata wstecz. Oczywiście można najpierw próbować rozwiązać sprawę pozasądowo,polubownie kierując pismo bądź wezwanie do zapłaty od prawnika i to w mojej ocenie byłoby najlepsze rozwiązanie na początek. Trzeba wziąć także pod uwagę kwestię uznania ojcostwa- czy były partner będzie zaprzeczał, że jest ojcem dziecka, czy jest wpisany w akcie urodzenia, czy są dowody, że do tej pory dobrowolnie łożył na córkę?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)