2022.08.22 godz. 17:12 Sanok, Podkarpackie

Czy mam prawo do zachowku?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam dwoje rodzeństwa i moi rodzice mając dwa mieszkania podpisali i z siostrą i z bratem umowę o dożywocie. Ja zostałam pominięta. Czy mam prawo do zachowku? Do spadku? Do wniesienia zastrzeżeń? Do czego mam prawo, jako jedyne, trzecie dziecko całkowicie pominięte w tych decyzjach?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 18:17

Powołując się na wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (I ACa 799/17) można wskazać, że wartość nieruchomości przeniesionej przez spadkodawcę na nabywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie, tj. w wykonaniu umowy dożywocia nie dolicza się do zachowku. W ocenie sądu, nie można rozszerzać pojęcia „darowizny” w rozumieniu art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego na umowę dożywocia. A zatem nie przysługuje Pani zachowek.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)