2021.11.30 godz. 13:05 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Zniesienie współwłasności

Wyjaśnienie sytuacji

Mam działkę na współwłasność z 2 innymi osobami. Obie są za granicą, z jedną nie ma kontaktu, z drugą słaby przez internet. Opłacam to od 25 lat, tylko ja. Opłaty za działkę, odpady, kontakty z gminą itd (mieszkam 400 km od tej działki) ,reszta się nie interesuje. Chciałem to sprzedać, podzielić pieniądze na 3 i tyle. Z tą jedną osobą którą miałem jakiś tam kontakt to tylko słyszałem "pomyślę". Czy jest jakiś sposób, aby zmieść współwłasność aby działka była tylko moja(z racji tego że tylko ja przy tym chodzę), czy w takim przypadku tylko podział na 3 części lub splata pozostałej dwójki?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2021 14:02

Jeżeli zna Pan zagraniczne adresy zamieszkania pozostałych współwłaścicieli, to może Pan w sądzie złożyć wniosek o zniesienie współwłasności i spłacić współwłaścicieli przejmując działkę na wyłączną własność. W tym postępowaniu może Pan też złożyć wniosek o rozliczenie nakładów i wydatków na wspólną nieruchomość (za okres 10 lat wstecz od dnia złożenia wniosku).