2020.09.25 godz. 12:36 Sieciechów, Mazowieckie

Czy siostrą ma prawo do zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

Mam dziewięcioro rodzenstwa.Ojciec rozpisal majątek 20lat temu kiedy szedł na emeryturę,a nie żyje już 10lat.Kazdemu dziecku albo coś zapisał za życia,albo mu zapłacił.Teraz jedną siostrą twierdza że nic nie dostała i chce zachowek od nas dziewieciorga.Kazdy mówi że ojciec ja splacil lecz nie ma na to dokumentów.Sprawa trafiła do sadu w październiku ma się odbyć.Co do ziemi mam akt notarialny że stoi na mnie,ale nie wiem czego się spodziewać.Majatek był podzielony 30lat temu.Czy ma takie prawo?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Wrz 2020 09:51

Dzień dobry, roszczenia o zachowek przedawniają się z upływem 5 lat od śmierci spadkodawcy. Zatem w opisanej przez Panią sytuacji ewentualne roszczenie siostry o zapłatę zachowka juz się przedawniło. Powinna Pani podnieść zarzut przedawnienia w piśmie procesowym lub ustnie na rozprawie. pozdrawiam, adwokat Anna Babiak
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)