2019.10.09 godz. 16:01 Sochaczew, Mazowieckie

Ponowna opłata.

Wyjaśnienie sytuacji

Mam grób murowany na 4 osoby. Czy po 20 latach muszę uiszczać opłatę na ponowny pochówek.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2019 18:53

Witam, Zgodnie z art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie pobiera się opłat za chowanie zwłok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby. Opłata taka nie powinna być pobrana. W 2016 r. sąd administracyjny w Krakowie uznał, że wprowadzenie opłaty za przedłużenie prawa do grobu murowanego należy uznać za nie mające podstawy prawnej, a zatem sprzeczne z przepisami ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (sygn. akt III SA/Kr 1360/15). Jednakże dotyczy to wyłącznie cmentarzy komunalnych. Adw. Marta Fundowicz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)