2024.02.17 godz. 18:12 Warszawka, Śląskie

Postępowanie spadkowe przed notariuszem

Wyjaśnienie sytuacji

Mam informację, że wszyscy pozostali spadkobiercy oprócz mnie odrzucili spadek, jednak nie posiadam żadnego dokumentu, który potwierdzałby ten fakt. Chciałabym przeprowadzić postępowanie spadkowe i nie wiem w jaki sposób (w sytuacji, gdy nie jestem w stanie uzyskać takich dokumentów od osób, które odrzuciły spadek) udowodnić przed notariuszem, że inni spadkobiercy nie muszą- z racji odrzucenia spadku- uczestniczyć w tym postępowaniu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2024 11:32

Jeżeli chce Pani odrzucić spadek, to można to zrobić albo przed notariuszem, który wskaże jakie dokumenty są potrzebne, albo przed sądem. Jeżeli chce Pani przyjąć spadek, to proponuję w sądzie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wskazać w nim trzeba wszystkich spadkobierców i ich adresy. Sąd wezwie te osoby aby przedstawili swoje stanowisko. Z wyrazami szacunku