2020.05.12 godz. 12:21 Warszawa, Mazowieckie

Leasing zmienna stopa procentowa

Wyjaśnienie sytuacji

Mam leasing w santander consumer multirent ze zmienna stopą oprocentowania. Po obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej finansujący powinień obniżyc zatem raty. Jedna Santander nie ma zamiaru obniżyć rat powołując sie na zapis w OWUL, że po zmianie stopy bazowej to od decyzji finansującego zalęzy czy obniży raty a ten na dzień dzisejszy nie planuje obniżki mimo zmiany stopy bazowej. Dowiedziałem się, że takie zapisy w umowie leasiigu są niedozwolone (tzw. klauzula abuzywna) tylko czy tak jest w rzeczywistości a jeśli tak to na jaki artykuł prawny mogę się powołać?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Sroczyński

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Maj 2020 11:11

Regulacje dotyczące niedozwolonych klauzul umownych dotyczą umów zawartych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem. Założeniem w przedstawionym stanie faktycznym jest, że umowa leasingu została zawarta pomiędzy przedsiębiorcami. W tej sytuacji przedsiębiorca powoływać może się na art. Art. 388. KC § 1. Jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo lub niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)