2024.07.15 godz. 16:42 Wrocław, Dolnośląskie

Wniosek o bezrobocie a umowa o dzieło

Wyjaśnienie sytuacji

Mam podpisaną umowę o dzieło z sp. z o. o. na wykonywanie "zindywidualizowanych prac informatycznych". Aktualnie nie wykonuję już żadnych zleceń dla tej firmy, ale umowy nie rozwiązaliśmy. Chciałbym złożyć wniosek o bezrobocie w urzędzie pracy: - czy w takim wypadku musze rozwiązać umowę z tą firmą? - Czy dalej mogę mieć podpisaną umowę o dzieło ale nie wykonywać żadnych zleceń dla danej firmy? - Muszę mieć potwierdzenie rozwiązania umowy z dana firmą gdy będę chciał składać wniosek o bezrobocie? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lip 2024 17:36

Aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, należy rozwiązać umowę o dzieło z firmą. Prawo do zasiłku przysługuje tylko osobom, które nie posiadają żadnych aktywnych umów mogących generować dochód. Nawet jeśli nie wykonuje Pan zleceń, umowa o dzieło jest uznawana za aktywną. Wymagane jest potwierdzenie rozwiązania umowy, które trzeba przedstawić w Urzędzie Pracy wraz z wnioskiem o zasiłek. Tak samo w przypadku jeżeli chce się jedynie uzyskać status bezrobotnego w Urzędzie Pracy bez zasiłku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)