2020.09.07 godz. 16:19 Warszawa, Mazowieckie

Umowa lojalnościowa

Wyjaśnienie sytuacji

Mam podpisaną umowę zlecenie i aneks lojalnościowy z agencją, która zatrudnia pracowników do dużej firmy elekteornicznej. Według aneksu nie mogę podjąć pracy w ciągu 3 miesięcy od jej zakończenia w branży elektroniki użytkowej a za złamanie jest kara 15000tyś zł. Warto dodać ze nie ma tam zapisu że będę dostawać z tego tytułu pieniądze za nie podejmowanie zatrudnienia, w przeciwieństwie do ludzi z tej samej firmy zatrudnionych na umówię o prace, gdzie jest dodany taki zapis. Chciałbym podjąć prace w innej firmie lecz agencja nie chce zdjąć umowy lojalnościowej, proszę o pomoc co dalej robić.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2020 14:27

W przypadku umowy o zakazie konkurencji obowiązującej po zakończeniu umowy o pracę - pod rygorem jej nieważności należy określić czas trwania zakazu konkurencji oraz wysokość należnego pracownikowi odszkodowania. Odszkodowanie to będzie należne przez cały czas obowiązywania umowy, bez względu na to, czy pracownik w okresie trwania zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej podejmie inną, nie konkurencyjną pracę.