2022.03.10 godz. 18:52 Gliwice, Śląskie

Mam pytanie- czy druga rozprawa spadkowa z 2022 „anuluje” jakby pierwszą rozprawę z 1985 ?

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec mój zmarł 2021. Notarialnie ustanowił mnie jedynym spadkobiercą, z czym zgodził się mój brat. W rozprawie, przyjęłam spadek. Ale okazało się, że dom, który jest przedmiotem sprawy, w księgach wieczystych jest zapisany jeszcze na moją zmarłą w 1978r. mamę. Sędzina zapytała, czy wcześniej była jakaś rozprawa o spadek, bo jeżeli nie, to muszę założyć jeszcze jedną. Teraz jednak, przeszukując papiery, znalazłam dokument, taka sprawa się odbyła w 1985 r. Wtedy:1/3 spadku dla ojca (nie żyje już), 1/3 dla brata i 1/3 dla mnie. Mam pytanie- czy druga rozprawa spadkowa z 2022 „anuluje” jakby pierwszą rozprawę z 1985 ? Jeżeli wg stanu z 2022 jestem jedynym spadkobiercą, to czy mogę wystąpić o wpis do księgi wieczystej? Czy rzeczywiście muszę zakładać jeszcze jedną sprawę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Mar 2022 20:56

Musi Pan zrozumieć że to są dwa osobne postępowania. Jedno postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po Pana matce z 1985 r. Drugi o stwierdzeniu nabycia spadku po Pana ojcu z 2022 r. Jedno nie anuluje drugiego bo to różne masy spadkowe. Zresztą 1/3 majątku Pana matki weszła w skład spadku Po pana ojcu. Jest Pan jedynym spadkobiercą majątku po Pana ojcu ale ma Pan 1/3 spadku po matce (plus udział ojca). Nie może Pan złożyć kolejnej sprawy ponieważ ta już się zakończyła prawomocnie i ma powagę rzeczy osądzonej. Niech Pan ustali czy dom wchodził do wspólności majątkowej czy był majątkiem odręb.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)