2022.09.01 godz. 20:50 Będzin, Śląskie

Opieka nad dzieckiem

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie czy nagle po ,5 latach po rozwodzie i małym zainteresowaniem byłego męża swoim 10 letnim synem może on wystąpić o opiekę tydzień na tydzień ? Zaznacze że były mąż ma przyznane widzenia ale nie stosuje się ponieważ twierdzi że taka ma pracę . Syn nie wykazuje chęci przebywania u taty wręcz nie lubi tak chodzic ze względu też na nową partnerkę której nie lubi . Z synem mamy bardzo duza więź i nie wyobraźmy sobie zmiany naszego życia . Czy by mąż od tak może dostać zgode na taką naprzemienna opiekę gdzie syn oczywiście tego nie chce.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Wrz 2022 21:24

Dzień dobry, ojciec dziecka jak najbardziej ma prawo wystąpić do Sądu o zmianę sposobu realizacji kontaktów. Oczywiście osobną kwestią jest to, czy Sąd przychyli się do jego wniosku. W mojej ocenie szanse na uregulowanie kontaktów z dzieckiem w formie opieki naprzemiennej, są znikome. Opieka naprzemienna z definicji wymaga porozumienia pomiędzy rodzicami, zgody, chęci, a także przekonania, że jest to właściwa forma. W przypadku gdy Pani się na to nie godzi, wątpię aby ojciec dziecka coś zdziałał, zwłaszcza w kontekście tego jak do swoich obowiązków podchodził wcześniej. Pozdrawiam