2022.12.13 godz. 20:53 Zielona Góra, Lubuskie

mam pytanie: Czy powinnam wysłać do sądu kolejny sprzeciw albo jakieś oświadczenie? Sprzeciw do wyroku nakazowego wniosłam dwa tygodnie temu i był w terminie.

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa: sąsiadka usunęła znak graniczny. Sąd nakazowy wydał wyrok, do którego wniosłam sprzeciw. Dzisiaj otrzymałam pismo z sądu, którego nie potrafię zrozumieć: "Pokrzywdzonego należy ponadto pouczyć, że warunkiem wniesienia sprzeciwu jest złożenie w terminie, o którym mowa w art 506 par.1, nie później niż jednocześnie ze sprzeciwem oświadczenia, że będzie on działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego" oraz "Oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawiłym 7 dni od doręczenia tego wyroku"

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2022 20:33

Dzień dobry. Domyślam się, że w sprawie występowała Pani w charakterze osoby pokrzywdzonej. Stosownie do art. 506 § 1 kpk, prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, przysługuje oskarżonemu i oskarżycielowi. Powszechnie uważa się, że uprawnienie do złożenia sprzeciwu nie przysługuje pokrzywdzonemu, o ile nie uzyskał w toku sprawy statusu oskarżyciela posiłkowego. Z uwagi na powyższe, nie będąc oskarżycielem posiłkowym, nie była Pani uprawniona do wniesienia sprzeciwu. W tej sytuacji nalezy złożyć oświadczenie o wstąpieniu do sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)