2020.10.10 godz. 10:09 Warszawa, Mazowieckie

Czy warto odpowiadać na pozew?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie. Mam 25 lat a ojciec złożył pozew o uchylenie mi alimentów, ja mam z nim dobry kontakt i ustaliliśmy że rezygnujemy z alimentów, a więc że nie będę wdawał się z nim w spór. Chcę uznać powództwo w całości. Chodzi o to, że mam termin na złożenie odpowiedzi na pozew w terminie do trzech tygodni. Planuję napisać sobie sam ta odpowiedź. Interesuje mnie czy ja jako pozwany ponoszę jakieś koszty czy nic nie będzie jak uznam powództwo? Czy w ogóle będzie jakaś rozprawa jeśli na piśmie uznam powództwo?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2020 10:44

Rozprawa powinna się odbyć. Warto złożyć odpowiedź na pozew, w której wskaże Pan że uznaje powództwo. Powinno to znacznie przyspieszyć wyznaczenie terminu sprawy. Nie znając Pana stanowiska w sprawie, Sąd może nie spieszyć się z rozpoznaniem sprawy. W przypadku gdy wie że uznał Pan powództwo, a więc sprawa należy do prostych i klarownych, Sąd stara się jak najszybciej rozpoznać sprawę. Co do kosztów - zależy czy Pana ojciec złożył wniosek o zasądzenie takich kosztów. Sądowi żadnych kosztów Pan nie będzie płacił.