2022.11.24 godz. 18:12 Bałtów, Świętokrzyskie

Kto dziedziczy

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie moja mama była wdową zmarła miała dwoje dzieci Mnie i brata (brat od ok 15 lat nie odezwał się nie znamy jego miejsca pobytu, nic o nim nie wiemy nawet czy żyje, brat nie wie, że mama zmarła. Mama była właścicielką posesji i gospodarstwa rolnego. 2 tygodnie przed śmiercią wyszła za mąż z przyczyn zdrowotnych i opieki na Nią za konkubenta z którym żyła ponad 30 lat. Moje pytanie czy obecny wdowiec po mojej mamie (bezdzietny) ma prawo do jej majątku, który nabyła przed małżeństwem czy tylko dzieci? A po jej mężu gdy umrze jego część dziedziczy jego rodzina?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lis 2022 21:22

W pierwszej kolejności w przypadku braku testamentu po spadkodawcy dziedziczą jego dzieci oraz małżonek w częściach równych. Nie ma znaczenia czy majątek został nabyty przed czy w trakcie małżeństwa ponieważ wszystko wchodzi w skład spadku. Dlatego też dlatego też spadek po mamie odziedziczy Pan/Pani z bratek i ojczymem po 1/3. Po śmierci ojczyma spadek po nim odziedziczy jego rodzina chyba, że zostawi testament w którym postanowi inaczej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)