2022.11.18 godz. 12:36 Gdańsk, Pomorskie

czy dlugi sie przedawniaja

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie odnosnie malej pozyczki zaciagnietej w roku 2000, nie zostala wtedy splacona. po chyba 18 latach ciszy ktos zaczal dzwonic z roznych nr do mnie. chce zapytac czy dlug sie przedawnia, czy maja prawo mnie nekac kilkanascie razy dziennie z roznych nr tel? Dodam ze firma dajaca pozyczke pozniej zmienila nazwe potem chyba juz przestala istniec a teraz nagle sie pojawila i mnie dreczy. to nie byly wielkie pieniadze do oddania ale teraz odsedki jakie sobie moga zyczyc moga byc ogromne. Prosze o rade co moge zrobic? czy maja prawo tak mnie dreczyc dwoniac wkolo z innego nr po ttylu latach

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2022 14:55

Dzień dobry. Dług nie ulega przedawnieniu - przedawnieniu ulega roszczenie z tytułu zaciągniętego długu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu wierzyciel traci prawne możliwości dochodzenia spłaty długu. W Pana sytuacji nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, nei znając sprawy ani faktów (umowa pożyczyki, wypowiedzenie, cesja wierzytelności, ewentualne postępowania sądowe). Jeśli posiada Pan jakieś dokumenty, zapraszam do kontaktu (email: slawomir.suski@adwokatura.pl).