2023.07.17 godz. 11:50 Krotoszyn, Wielkopolskie

Najem

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie odnośnie najmu mieszkania. Umowa została zawarta na czas określony (1 rok) chciała bym ją wypowiedzieć z przyczyn niezależnych ode mnie - osobistych. W jak najszybszym terminie. W umowie nie jest wspomniane nic o okresie wypowiedzenia ani o tym ,że musi być ona wypowiedziana z 1 dniem miesiąca. Rozumiem,że przy umowie na czas określony obowiązuje prawnie tylko i wyłącznie miesięczny okres wypowiedzenia?! I czy jest możliwość wypowiedzenia z dnia na dzień z zachowaniem tego miesiąca - Np. 14.07-14.08 jeżeli w umowie nie jest nic o tym wspomniane???

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lip 2023 12:18

Zgodnie z 673 § 3 kc, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Zgodnie z powyższym, umowa zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przed ustalonym czasem jej trwania tylko wtedy, kiedy jest to wprost w niej wskazane. Jeśli umowa nie zawiera takich postanowień nie można jej rozwiązać za wypowiedzeniem. Oczywiście istnieje opcja porozumienia stron w tym zakresie.