2024.02.06 godz. 13:55 Płock, Mazowieckie

spadek

Wyjaśnienie sytuacji

mam pytanie odnośnie spadku. Dom i działka na której stoi dom było 1/2 rodziców 1/2 brata mamy( kawaler , bezdzietny) po śmierci ojca jego cześć przeszła na mnie, mamę i brata. Po śmierci brata mamy dziedziczy ona . Brat mamy miał brata ale on już nie żyje. Wiec dziedzicza jego dzieci. czy ja moge przekazac mamie jako darowizne swqoja czesc ? jakie dokumenty sa do tego potrzebne? czy brat ktory zaczagnal dlugi i jest wpis w wczedze wieczystej tez moze przekazac swoja czesc mami? i co w takiej sytuacjii z długiem?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2024 14:55

Tak, można przekazać w darowiźnie swoją część Matce. Odnośnie do dokumentów, najlepiej zwrócić się z tym do notariusza, bo to on będzie sporządzał akt darowizny i wskaże jakie dokumenty są wymagana w konkretnym przypadku. Brat również może przekazać w darowiźnie swój udział. Wpisy w księdze wieczystej odnośnie do obciążeń się nie zmienią. Z wyrazami szacunku