2023.08.12 godz. 16:48 Poznań, Wielkopolskie

Umowa zlecenie okres wypowiedzenia

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie odnośnie umowy zlecenie, czy pracodawca może sobie zapisać na niej paragraf odnośnie okresu wypowiedzenia. Czy wtedy taka umowa jest legalna? Skoro jest to umowa cywilnoprawna to kodeks pracy nie ma do niej zastosowania? Czy w świetle prawa jeśli podpisałem taka umowę, to ten okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Dostałem ofertę pracy za granica i muszę zrezygnować z obecnej pracy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 11:07

Dzień dobry, umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną. Umowa zlecenia jest jak najbardziej legalna i uregulowana w przepisach art. 734 i nast Kodeksu cywilnego. Nie znajdują do niej zastosowania praca pracy, bo te regulacje są stosowane m. in. do umowy o pracę. Okres wypowiedzenia może być w zasadzie ustalany dowolnie i jeśli podpisał Pan zgodę, to wyraził Pan zgodę na okres wypowiedzenia. Obowiązuje Pana okres wypowiedzenia w podpisanej umowie. Zawsze istnieje możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron, wtedy umowę można rozwiązać natychmiast za zgodę obu stron.